Türkiye'nin Elektronik Parası

Basın Bülteni 2020/1 - 02.11.2020 Pazartesi

TURK Elektronik Para A.Ş.
Basın Bülteni 2020/1
02 Kasım 2020 Pazartesi

Kripto Varlıkların Kullanımına İlişkin


Kuruluşumuz, 04.09.2015 tarih ve 29465 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun çerçevesinde kurulmuş ilk elektronik para kuruluşudur.

Turk Elektronik Para A.Ş. ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde elektronik para ihracı, e-cüzdan, fiziki, sanal ve mobil POS ürünleri ile kamu kurumları, meslek örgütleri, KOBİ’ler, e-ticaret firmaları başta olmak üzere bireysel ve kurumsal müşterilere hizmet sunmaktadır. Bu kapsamda 80’e yakın ortak markalı kart projesi ile ön ödemeli kart piyasasında hacim ve kart sayıları açısından önde gelen kuruluşlardan biridir. Param POS uygulaması ile de KOBİ’lerden e-ticaret firmalarına, okullardan geniş bayi ağı olan üreticilere kadar çeşitli sektörlerdeki müşterilerine tahsilatları konusunda destek verilmektedir.

Grup firmamız Turk Finansman A.Ş. Türkiye’nin ilk dijital finansman şirketi olarak faaliyet gösterirken, hakim ortaklarımızın sahip olduğu Turk Holding A.Ş. Avrupa’da faaliyet gösteren Türk sermayesi ile kurulmuş ilk dijital banka Insha GbmH’ye ortak olmuştur.

Sahip olduğu tüm kaynakları finansal teknolojilerin gelişimine ve ülkemize katma değer yaratmaya adamış bir grup olarak bu alanda öncü konumumuzu korumak en önemli hedefimizdir.

Tüm faaliyetlerini mevzuat ile uyumlu ve gerekli en yüksek hassasiyetleri göstererek yürüten Kuruluşumuz ile ilgili yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına belirtmek isteriz ki Kuruluşumuzun, kripto varlıkların ödeme hizmetlerinde ve elektronik para ihracında kullanılmasına ilişkin herhangi bir çalışma metodu bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.