Türkiye'nin Elektronik Parası

Basın Bülteni 2020/3 - 20.10.2020 Salı

TURK Elektronik Para A.Ş.
Basın Bülteni 2019/1
20 Ekim 2020 Salı

Param, Albaraka Türk’ün Avrupa’daki dijital bankası insha’ya 232 milyon TL değerleme ile ortak oldu


Albaraka Türk tarafından 2 yıl önce Avrupa’da kurulan dijital banka insha, Türkiye’deki fintek ekosisteminin önemli oyuncularından Param’ı yatırımcıları arasına kattı.

232 milyon TL değerleme ile 23,2 milyon TL tutarında gerçekleşen tohum yatırım insha’nın Avrupa’da yeni ülkelere erişimini hızlandıracak.

43 bin üye, 400 bin işlem, 65 milyon Euro hesap hacmi

2 yıldır Almanya’da faaliyet gösteren dijital banka insha, 43 bin üye, 400.000’den fazla işlem ve 65 milyon Euro’yu geçen hesap hacmi ile sunduğu finansal hizmetlerin yanı sıra kullanıcıların günlük hayatlarına odaklanarak, finansal sağlıklarını kolaylaştırmaya yarayan bir dizi hizmet de sunuyor.

Avrupa’da ilk: Prensiplere dayanan dijital bankacılık

Dijital bankaların yoğun bir rekabetine şahit olduğumuz Avrupa’da insha; etik bankacılık çizgisinde bilinçli tüketimi teşvik eden finansal araçları, çevreye duyarlı yaklaşımı ve reel ekonomiyi destekleyen yepyeni bir faizsiz dijital bankacılık modeliyle hareket ediyor. Temel prensiplere dayalı bu model sayesinde insha kısa bir süre içinde Almanya’da rakiplerinden ayrışmayı başardı.

insha’nın hayallerine ortak olmak heyecan verici

Param kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz; “insha’nın hayallerine ve ekibine güveniyoruz. insha’nın Avrupa’da sunduğu finansal çözümleri de gerçekten çok değerli buluyoruz. Yaptığımız bu yatırımla hem insha’nın hem de Param’ın Avrupa’daki açılımını hızlandırmak istiyoruz. Ayrıca Türkiye’de ilk kez bir fintek, köklü bir bankanın iştirakine yatırım yapıyor. Bu fintek ekosistemimiz için çok stratejik ve önemli bir gelişme. Bu yatırımın her iki taraf için de önemli getirileri olacağına inanıyoruz.”

insha’nın gücüne güç katacak, ekosisteme katkı sunacak

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise, dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini sürdüren Albaraka Türk’ün, bu strateji doğrultusunda önemli stratejik adımlar atmaya devam ettiğini belirterek, “İki yıl önce katılım bankacılığı alanında bir ilki gerçekleştirerek Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere insha’yı hayata geçirmiştik. Şubesiz ve tamamen dijital bankacılık hizmeti veren iştirakimiz insha bugün bir ilki daha gerçekleştirerek Param gibi güçlü bir fintek’i yatırımcıları arasına almış oldu. Param ile birlikte insha’nın gücü daha da artacak ve her iki tarafın daha iyi, daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlayacak ve tüm ekosisteme katkı sunacaktır” dedi.